Product Discontinued by Manufacturer
Brinkmann Outdoors Grilling Cedar Plank has been discontinued by Brinkmann Outdoors and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Camping Gear, Outdoor Cooking Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Brinkmann Outdoors Grilling Cedar Plank
The Brinkmann Outdoors Grilling Cedar Plank is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Brinkmann Outdoors Grilling Cedar Plank from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Capture smoky rich flavor within your fish, poultry, other meat, or vegetables using the Brinkmann Cedar Grilling Planks 812-9239-S. Two planks are included and they designed for use on a gas or charcoal grill. At nearly one inch thick these sturdy Planks from Brinkmann Outdoors will keep are wide enough to accommodate a full-size salmon fillet. Enhance your food's flavor with the Brinkmann Grilling Planks - Cedar.
Specifications for Brinkmann Grilling Tool Kit w/ Forged Handles:
| ssembled Depth (in.): | 5.25 in |
| Assembled Height (in.): | 0.95 in |
| Assembled Width (in.): | 12 in |
| Average lifespan (months): | 6 |
| Cooking Accessory Type: | Grilling Plank |
| Grill compatibility: | Universal |
| Manufacturer Warranty: | No |
| Product Length (in.): | 12 |
| Product Width (in.): | 5.25 |
Features of Brinkmann Tool Kit Cedar Barbecue Plank:
- Made from 100% real cedar
- Natural wood finish
- Package includes 2 -12 x 5 in. planks nearly 1 in. thick
- Perfect for giving smokey flavor to meat or vegetables
- Compatible with gas or charcoal grills
Package Contents:
- Brinkmann Cedar Grilling Planks 812-9239-S



























































