Tap Tap to Zoom
Product Info for Leatherman Skeletool KBX 2.6in Folding Knife
The Leatherman Skeletool KBX 2.6in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Leatherman Skeletool KBX 2.6in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Skeletool KBX comes with a versatile combo knife blade that's great for heavy-duty work or for quick, everyday uses. The built-in bottle opener on the clip is handy too. Choose from a variety of colors to find the perfect one for you.
Specifications for Leatherman Skeletool KBX 2.6in Folding Knife:
| Manufacturer: | Leatherman |
| Blade Length: | 2.6 in |
| Closed Length: | 3.45 in |
| Blade Material: | 420HC Stainless Steel |
| Serrated: | Half Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 5.87 in |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Handle Finish: | Cerakote |
| Blade Finish: | High Carbon Stainless Steel |
| Condition: | New |
| Weight: | 1.3 oz |
| Package Type: | Box |
| Length: | 6.13 in |
| Blade Type: | Combo |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 1.75 in |
Features of Leatherman Skeletool KBX 2.6inĀ Folding Knife
- Locking Blade - Lock your knife blade into place and unlock to fold it away for a safer way to work.
- Replaceable Pocket Clip - Use this clip to attach your multi-tool to a pocket or belt loop. Remove the clip if you prefer.
Package Contents:
- Leatherman Skeletool KBX 2.6inĀ Folding Knife