Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight
The SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Turbocharge Your Low-Light Vision. SureFire's Everyday Carry Series punches deep into darkness with the EDC2-DFT, a Dual Fuel, high-candela handheld flashlight that delivers impressive long-distance illumination in a remarkably compact form factor. With a blinding, peak beam intensity of 100,000 candela using the included SF18650B rechargeable lithium-ion battery, or 90,000 candela with two 123A batteries, the EDC2-DFT's Turbo Series reflector delivers the farthest-reaching beam of any compact SureFire EDC handheld light. You'll see farther into the dark to positively identify a potential threat. In addition, the EDC2-DFT offers more runtime by virtue of its more energy-dense power sources. Constructed of lightweight aerospace aluminum, Mil-Spec hard-anodized, and O-ring sealed to keep out the elements, the body and tailcap are also knurled for a secure grip. A sturdy, two-way clip offers the added flexibility of bezel-up or bevel-down carry. The EDC2-DFT delivers SureFire quality, performance, and dependability in an everyday carry flashlight that provides peace of mind by helping you see farther into the unknown.
Specifications for SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight:
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 700 lumens |
| Charger Type: | Micro-USB |
| Bulb Type: | LED |
| Diameter: | 1.258 in |
| Bezel Diameter: | 1.258 in |
| Length: | 4.76 in |
| Weight: | 5.6 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | 1-18650 Battery |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight
- Far reaching candela in the palm of your hand
- Tightly focused, high penetration beam pattern
- Minimal light bounce when shooting around baracades
Package Contents:
- SureFire TURBO Series 18650/123 Everyday Carry Dual-Output LED Flashlight