Product Discontinued by Manufacturer
Brinkmann Outdoors Chicken Leg Roaster has been discontinued by Brinkmann Outdoors and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Camping Gear, Outdoor Cooking Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Brinkmann Outdoors Chicken Leg Roaster
The Brinkmann Outdoors Chicken Leg Roaster is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Brinkmann Outdoors Chicken Leg Roaster from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Avoid burning and/or over-charring chicken legs by using the Brinkmann Stainless Steel Chicken Leg Roaster 812-9008-S. These Chicken Roasters from Brinkmann Outdoors will help you produce evenly cooked delicious chicken legs every time for even the novice grill owner. The Brinkmann Stainless Steel Roaster for Chicken Legs features 12 notches to hold chicken legs, or even wings, all stainless steel construction, a drip pan with handles, and an adjustable height rack. Grill your legs and wings to perfection every time using the Brinkmann Chicken Wing and Leg BBQ Rack.
Specifications for Brinkmann Chicken Wing Grill Rack:
| Assembled Depth (in.): | 15 in |
| Assembled Height (in.): | 8 in |
| Assembled Width (in.): | 6.89 in |
| Assembly Required: | None |
| Color: | Stainless |
| Dishwasher Safe: | No |
| Handle length (in.): | 7 |
| Heat-resistant handles: | No |
| Manufacturer Warranty: | No |
| Nonstick surface: | Yes |
| UL Listed: | N-No UL Code Rating |
Features of Brinkmann Steel Barbecue Chicken Rack:
- All stainless steel construction
- Features adjustable height rack and offset notches
- Holds up to 12 chicken legs or wings
- Avoid flare-ups with included stainless steel drip pan with handles
- Package includes leg/wing rack, adjustable rack poles, and drip pan
Package Contents:
- Brinkmann Stainless Steel Chicken Leg Roaster 812-9008-S



























































