Brinkmann Outdoors Bbq Tool Set w/ Plastic Handles has been discontinued by Brinkmann Outdoors and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Camping Gear, Outdoor Cooking Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Brinkmann Outdoors Bbq Tool Set w/ Plastic Handles is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Brinkmann Outdoors Bbq Tool Set w/ Plastic Handles from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Get the right tools for the job with the Brinkmann Stainless Steel BBQ Tool Set with Plastic Handles 812-9028-S. These sleek looking Cooking Utensils from Brinkmann Outdoors are made of durable stainless steel with black plastic handles that include hanging loops for increased convenience. Handle any type of food with the heavy duty grilling tongs that have a serrated edge, or flip giant hamburger patties with the wide-slotted spatula. The two pronged BBQ fork will pierce and turn any cut of meat, while the long basting brush will reach the hottest spots on your grill for maximized marinating. The Brinkmann Plastic Handle Grill Tool Set is a must have for any grill owner who wants to get the job done right.
| Assembled Depth (in.): | 19.09 in |
| Assembled Height (in.): | 1.38 in |
| Assembled Width (in.): | 1.5 in |
| Dishwasher Safe: | No |
| Handle length (in.): | 13.25 |
| Hanging strap: | Yes |
| Heat-resistant handles: | No |
| Manufacturer Warranty: | No |
| Multifunctional spatula: | Yes |
| Nonstick surface: | No |
| Weather Resistant: | Yes |