Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Zeiss Victory HT 10x42mm Outdoor Binocular has been discontinued by Zeiss and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Zeiss Victory HT 10x42mm Outdoor Binocular
The Zeiss Victory HT 10x42mm Outdoor Binocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Zeiss Victory HT 10x42mm Outdoor Binocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Zeiss Victory HT 10x42 Binocular 524529 will make you forget what time it is while you watch birds or track deer. These high-performance Carl Zeiss binoculars will function well, no matter the lighting conditions, thanks to their ultra-bright Schott HT glass, T* multi-layered lens coating, and wide, light gathering objective lens, giving you a stellar light transmission rate of 95%. The binocular is intuitive and comfortable to use, with a large, strategically-placed center focus wheel and a durable double-link bridge made from lightweight but strong magnesium. You'll catch every detail with the Carl Zeiss Victory HT 10x42mm Schott HT Binoculars, thanks to its high-performance fluoride glass lenses which enhance color fidelity while eliminating color aberration. Slim and lightweight, Zeiss has made the Victory HT with a powerful Abbe-König prism for maximum performance in all lighting conditions. Whether you're a hunter or an outdoor enthusiast, you can benefit from the professional optics of the Zeiss Victory HT 10x42mm T* Coated Binocular.
Specifications for Zeiss Victory HT 10x42 Center Focus Binoculars:
| Magnification: | 10x |
| Effective Lens Diameter: | 42mm |
| Exit Pupil Diameter: | 4.2mm |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Field of View (at 1000m): | 110m |
| Subjective Viewing Angle: | 63° |
| Close Focus: | 1.9m |
| Diopter Adjustment Range: | +4 to -4 dpt |
| Prism System: | Abbe-König |
| Water Resistance: | 500 mbar |
| Functional Temperature Range: | -30°C to 63°C |
| Height: | 160mm |
| Width: | 128mm |
| Weight: | 795g |
| Focus System: | Center Focus |
| Color: | Matte Black |
| Lens Coating: | T*, LotuTec |
Features of Carl Zeiss Victory HT 10x42mm Fluoride Glass Binocular:
- High performance binocular for hunting, birdwatching, and more by Carl Zeiss
- Schott high transmission glass brings light transmission rate to 95%
- T* multi-layered lens coating for improved brightness
- Ergonomic comfort-focus concept with large-geared center focus wheel and ergonomic positioning
- Robust Double-Link bridge made from lightweight but durable magnesium
- Fluoride glass improves color fidelity and eliminated chromatic aberration
- LotuTec lens coating causes water to roll right off the lens for improved viewing in wet-weather conditions
- Abbe-Konig prism system
- 10x magnification
Package Contents:
- Zeiss Victory HT 10x42 Binocular 524529



























































