Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: ZS-BI-ZVTRPTS-522038-9901-000
MPN: 522038-9901-000
UPC: 740035998124
Product Info for Zeiss Victory Pocket 8x25mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars
The Zeiss Victory Pocket 8x25mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts $41.30 Off!![]()
Purchase your new Zeiss Victory Pocket 8x25mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Get the compact and powerful Zeiss VICTORY 8x25 Waterproof Pocket Binoculars to help you quickly spot targets on the hunting grounds. With a featherweight design and brilliant optical system, the Zeiss VICTORY 8x25 Pocket Binoculars are perfect for nearly all hunting conditions and environments. Zeiss built these Binoculars with premium SCHOTT fluoride glass that has a 91% light transmission rate for remarkably luminous views even in the harshest weather. The Zeiss VICTORY 8x25mm Lightweight Pocket Binocular has an asymmetrical bridge that provides optimal stability and quick adjustments. Their special LotuTec lens coating ensures you a clear, unhindered sight picture in all weather conditions.
Specifications for Zeiss Victory Pocket 8x25mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 426 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 60 degrees |
| Optical Coating: | ZEISS T* Multi-Layer Coating, Customized to Each Lens |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 14.1 |
| Interpupillary Distance: | 37 - 74 mm |
| Close Focus: | 6.2 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Rain Resistant |
| Water Resistant Mark: | 0.4 bars |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.4 in |
| Weight: | 290 g |
| Finish: | Black |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Zeiss VICTORY 8x25 Pocket Binoculars:
- 91% Light Transmission: SCHOTT fluoride glass for a bright viewing image and optimum target resolution, and the finest resolution of details, even in the harshest conditions and most challenging environment.
- Small and compact: Small, handy and stowable everywhere thanks to ultra-compact folding dimensions. Ideal for traveling and on the way.
- ZEISS T* Coating: ZEISS T* coating is a guarantee of the brilliant, high-contrast images-- which you will experience above all in adverse light conditions and in the twilight. Behind it, however, there is no specific formula for building up the layers. Instead, it is a technology that is constantly adjusted to suit new glass materials and requirements, which varies from lens to lens.
- Asymmetrical bridge: Asymmetrical bridge for perfect stability and fast adjustment of the correct eye distance.
- A clear view, whatever the weather: There are always exciting things to be seen in the world of nature - even in wet weather. This is why ZEISS developed LotuTec. A coating for the lenses of binoculars and spotting scopes that enables a clear and unhindered view in all weather conditions.
Package Contents:
- Zeiss Victory Pocket 8x25mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars
- Eyepiece Cap
- Protective Lens Cap
- Carrying strap
- Magnetized Premium Carrying Case
- Lens Cleaning Cloth
- Instructions
- Warranty Card
- Quality Certificate