Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Zeiss Compact-Point Red Dot Reflex Sight - Blaser has been discontinued by Zeiss and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Red Dot Sights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Zeiss Compact-Point Red Dot Reflex Sight - Blaser
The Zeiss Compact-Point Red Dot Reflex Sight - Blaser is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Zeiss Compact-Point Red Dot Reflex Sight - Blaser from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Zeiss Compact-Point Red Dot Reflex Sight Compact Point - Blaser is a high performance reflex sight that features an integrated MAKnetic mount for mounting directly on the barrel. The Zeiss Compact Point 52 17 62 0000 has a highly visible illuminated red dot for optimal visibility and targeting ability. With a wide field of view, the Compact Point by Zeiss gives you an advantage in the field. The wide, ergonomically optimized eyepiece allows for natural viewing with both eyes open. And with Zeiss red dot sights, optical quality is always top notch.
Zeiss Compact Point Blaser comes in a slim and compact housing for a perfect clear view of the shooting area and increased accuracy thanks to the particularly fine, bright and manually adjustable illuminated red dot. Compact Point and firearm form a perfect unit allowing for lightning-fast, accurate shooting.
Specifications for Zeiss Compact Point Blaser 521792 52 17 62 0000:
| Mounting: | Blaser w/ integrated MAKnetic mount allows for Compact Point to be mounted directly on the barrel, without using an adapter |
| Magnification: | 1.05x |
| Opening: | 0.91x0.63in |
| Red Dot Diameter: | 3.6in @ 100yds (3.5MOA) |
| Parallax Free: | 43.7yds |
| Horizontal Adj.: | 188.6in @ 100yds (160MOA) |
| Vertical Adj.: | 167.8in @ 100yds (180MOA) |
| Waterproof: | 100mbar |
| Dimensions (Standard): | 2.28 x 1.06 x 1.4 in |
| Weight (Standard): | 2.64 oz (w/batteries) |
| Battery: | 2x Lithium 3V (CR1632) |
| Battery life: | >130 hr |
| Housing material: | Aluminum |
| Lens material: | Glass |
Features of Zeiss Compact Point Reflex Sight:
- LotuTec protective coating: Clear view in any weather. Repels water without residue
- 25% wider than conventional reflex sites, giving the best possible field of view. High quality lens provides a bright and distortion free image
- Precise vertical and lateral adjustment
- Rugged Waterproof housing
- Battery case for 2 CR1632 Easy battery change on the upper side
- Single button on/off and 5 level brightness
Package Contents:
- Zeiss Compact-Point Red Dot Reflex Sight Compact Point - Blaser












































































