Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Real Avid Revelation LED Fixed Blade Knife w/ 9" Blade has been discontinued by Real Avid and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights, Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Real Avid Revelation LED Fixed Blade Knife w/ 9" Blade
The Real Avid Revelation LED Fixed Blade Knife w/ 9" Blade is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Real Avid Revelation LED Fixed Blade Knife w/ 9" Blade from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Real Avid Revelation Lighted Fixed Blade Knife is an innovative knife that's designed for dressing game in the dark but can be used for virtually any other cutting task that requires a tough, super-sturdy knife. This Real Avid knife allows you to safely field dress game in the dark, thanks to its two high-intensity, water sealed LED bulbs, which light up both sides of the blade. Speaking of the knife's blade, the Real Avid Revelation LED Drop Point Knife features a four-inch drop point blade made from razor-sharp 440 steel and honed to a keen straight edge. Real Avid has equipped the knife with a sturdy handle that is coated in grip-improving rubber, giving you great blade control in wet conditions or when the knife is covered in blood, which is sure to happen if you're hilt-deep in your new trophy buck. Don't let darkness ruin your kill; use the Real Avid Revelation Lighted Stainless Steel Hunting Knife.
Specifications for Real Avid Revelation LED Light Fixed Blade Knife:
| Knife Type: | Fixed blade |
| Blade Length: | 4" |
| Handle Length: | 5" |
| Overall Length: | 9" |
| Blade Material: | 440 steel |
| Edge Type: | Straight edge |
| Handle Color: | Black |
| Handle Material: | Soft-touch rubber coating |
| Bulb Type: | Water-sealed LED |
| Included Accessories: | Sheath, batteries |
Features of Real Avid Revelation LED Game Knife w/ Sheath:
- Innovative fixed blade knife by Real Avid
- Dual water-sealed LED bulbs light up either side of the blade for field dressing game in the dark
- Razor sharp 4" straight edge drop point blade made from 440C steel
- Recessed on/off switch
- Solid handle coated in soft-touch rubber
- Large finger groove and ridged thumb rasp for improved control
- Comes with a sheath and three sets of batteries
Package Contents:
- Real Avid Revelation Lighted Fixed Blade Knife
- Sheath
- 3x battery sets
































































































