Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
- Battery Capacity:
- 3200 mAh, 3200Mah
- Power:
- 3.6 volts, 3.7 volts
- Length:
- 2.9 in, 6.3 in
- Battery Type:
- Li-ion Rechargeable Battery Pack
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Rechargeable lithium-ion battery3,200 mAh capacityDesigned to power Axion, Thermion, and Digex models
- Condition:
- New
Code: ZA-NA-PL79161-EE
MPN: PL79161
UPC: 812495025815
Product Info for Pulsar APS 3.6V Power 3200 Battery
The Pulsar APS 3.6V Power 3200 Battery is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 17% Off!![]()
Purchase your new Pulsar APS 3.6V Power 3200 Battery from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
With a 3.6 charge voltage, the APS 3 battery pack holds a battery life of up to 4 hours in Axions and 6-8 hours in Thermions. The battery pack is designed to fit the Axion Thermal Monocular and Thermion Thermal Riflescope.
Specifications for Pulsar APS 3.6V Power 3200 Battery:
| Manufacturer: | Pulsar |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Battery Capacity: | 3200Mah, 3200 mAh |
| Power: | 3.7 volts, 3.6 volts |
| Battery Type: | Li-ion Rechargeable Battery Pack |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 6.3 in, 2.9 in |
| Width: | 0.94 in, 2.35 in |
| Height: | 1.4 in, 0.94 in |
| Weight: | 2.1 oz, 0.2 lb |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Rechargeable lithium-ion battery3,200 mAh capacityDesigned to power Axion, Thermion, and Digex models |
| Quantity: | 1 |
Features of Pulsar APS 3.6V Power 3200 Battery:
- Designed to power Axion / Thermion / Digex models
- Fits Axion Models: Axion XM22 Key, Axion XM30 Key & Axion XM30S
- 4 hours in Axions/ 6-8 in Thermions
- Operating Temperature: -4 to 140 F / -20 to 60 C
- Pin type for battery charger: microUSB
- Battery charge indication: Yes
Package Contents:
- Pulsar APS 3.6V Power 3200 Battery