Tap Tap to Zoom
- Gun Rail:
- Picatinny
- Color:
- Black
- Base/Mount Type:
- QD Mount
- Tube Diameter:
- 35 mm
- Condition:
- New
Code: MWI-SCM-QDSM-MI-QD35SMH
MPN: MI-QD35SMH
UPC: 812102033899
Product Info for Midwest Industries High QD Scope Mount
The Midwest Industries High QD Scope Mount is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Midwest Industries High QD Scope Mount from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Keep your optic tightly secured to your firearm using the Midwest Industries High QD Scope Mount. Midwest Industries crafted these from hard coat anodized 6061 aluminum to withstand corrosive elements and provide unmatched durability that will last a lifetime. The Midwest Industries High QD Rifle Scope Mount is fully adjustable without tools so that you can tweak your fit in the field. This mount provides a perfect return to zero every time so that you can completely trust it. With top-notch clamping ability, your rail remains in perfect shape, and this device can even be adjusted to fit rails that aren't built to Mil-Spec tolerances. Properly attach your glass for precise shots down range when using the Midwest Industries Tactical Scope Mount.
Specifications for Midwest Industries High QD Scope Mount:
| Manufacturer: | Midwest Industries |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Offset: | 1.5 in |
| Color: | Black |
| Distance Between Rings: | 2.8 in |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Length: | 5.1 in, 5.875 |
| Weight: | 8.4 oz, 8.7 oz |
| Condition: | New |
| Diameter: | 35 mm |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Country of Origin: | USA |
Features of Midwest Industries High QD Scope Mount:
- The smoothest functioning QD lever on the market
- Superior clamping that will not damage or coin the rail surface
- Extremely smooth in operation with a multi-facetted adjustment nut to get the exact tension required by the operator
- Fully adjustable with no tools required, can be adjusted to fit rails not machined to mil-spec tolerances
- Precision machined for optimum return to zero performance and reliability
- Hard coat anodized 6061 aluminum for a lifetime of service
- Patented QD lever by Elite Defense
- Lifetime Warranty
Package Contents:
- Midwest Industries High QD Scope Mount