Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Maglite MagCharger LED Flashlight w/Charger Base - 643 Lumens has been discontinued by Maglite and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Maglite MagCharger LED Flashlight w/Charger Base - 643 Lumens
The Maglite MagCharger LED Flashlight w/Charger Base - 643 Lumens is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Maglite MagCharger LED Flashlight w/Charger Base - 643 Lumens from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to be the perfect combination of their famous beauty, reliability and beam-adjustability, the MagLite MagCharger Rechargeable Flashlight System w/ 643 Lumen LED RL1019 is made with a powerful Diode Lamp and Electronic Switch that includes an array of User configurable function sets. The battery on this Flashlight from Maglite is made with the amazing NiMH battery pack that has 34% more storage capacity then the NiCd battery pack it replaced. The MagLite MagCharger Flashlight features a highly polished, scientifically designed metallic reflector that can withstand extreme temperatures. For a great way to shed light on any situation, choose the MagLite MagCharger 643 Lumen LED Flashlight.
Specifications for MagLite MagCharger Rechargeable Flashlight System - 643 Lumens:
| Length: | 12-19/32" (319.79 mm) |
| Barrel Diameter: | 1-9/16" (39.67 mm) |
| Head Diameter: | 2-5/16" (58.72 mm) |
| Weight with batteries: | 32 oz. (907.18 g) |
| Beam Distance: | 434m |
| Output: | 643 Lumens |
| Beam Intensity: | 47167cd |
| Water Resistant: | Yes |
| Impact Resistant: | 1m |
| Runtime High: | 2hours |
| Runtime Low: | 6 Hours 45 Minutes |
Features of MagLite MagCharger Flashlight:
- Easily replaced high-intensity diode lamp.
- Spare lamp safely secured inside the tail cap.
- 1/4 turn, cam action focus, spot-to-flood.
- Solid-state electronics.
- Charger operates on A/C or D/C current.
- Highly polished, scientifically designed metallic reflector withstands extreme temperatures.
- High quality tempered glass lens.
- Durable extra hard anodized finish.
- Individually serial numbered.
- Pair of bands encircling the barrel
Package Contents:
- MagLite MagCharger Rechargeable Flashlight System w/ 643 Lumen LED RL1019
- Charging Cradle
- 120 Volt Converter
- 12 Volt Power Adapter
- NiMH Rechargeable Battery Pack



























































