Tap Tap to Zoom
Leapers UTG 4X32 1in. AO True Hunter Rifle Scope has been discontinued by Leapers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Leapers UTG 4X32 1in. AO True Hunter Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Leapers UTG 4X32 1in. AO True Hunter Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Leapers UTG 4X32 1" True Hunter Scope, AO, TF2+, Airgun Rings are built on True Strength Platform. They are completely sealed and nitrogen filled while having the ability to protect against the elements by being shock, rain and fog proof.Leapers UTG's 4X32 True Hunter Scope has a mil-dot range estimating reticle which provides optimal aiming and shooting performance.
| Magnification: | 4X |
| Tube Diameter: | 1" |
| Objective Diameter: | 32 mm |
| Field of View @ 100 yards: | 32" |
| Eye Relief: | 3.4'' |
| Exit Pupil: | 8.0mm |
| Click Value @100 yards: | 1/4'' |
| Length: | 296mm |
| Weight: | 15 oz |
| Parallax Setting: | 5 yds - Infinity |