Tap Tap to Zoom
Code: 67-RS-14122-14122
MPN: 14122
UPC: 5054492141227
The Hawke Sport Optics Vantage HD 3-9X4mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 11% Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Vantage HD 3-9X4mm AO Rifle Scope 1in Tube Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Prep for your next hunt when you equip your prized rifle with the Hawke Sport Optics Vantage HD 3-9X40AO 30/30 WP Rifle Scope. With a durable mono-tube chassis touting weatherproof and shockproof capabilities, these Riflescopes designed by the experts at Hawke Sport Optics deliver excellent performance and clarity in all weather and lighting conditions, thanks in part to the 11 layer fully multi-coated optics. With low profile, no snag turrets with 1/4 MOA adjustable increments, the Hawke Sport Optics Vantage HD 3-9X40AO 30/30 Duplex Rifle Scope is ready to take on almost any hunting situation you can imagine. A fast focus eyebell and a high torque zoom ring ensure speedy target acquisition every time you use the Hawke Sport Optics Vantage HD 3-9X40AO 30/30 Aluminum Rifle Scope.
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | 30/30 Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 13 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.7 - 39 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Adjustable Objective |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 100 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |