Tap Tap to Zoom
Code: 5VS-NVR-DR2116-DR30
MPN: DR30
UPC: 6970883550708
The Guide USA DR Series DR30 2.1-16.8x30mm Night Vision Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 31% Off!![]()
Purchase your new Guide USA DR Series DR30 2.1-16.8x30mm Night Vision Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The DR Series is a powerful and professional day and night vision scope with outstanding night vision capability, featuring an excellent 19201080 @4?m CMOS sensor with a 35mm lens to create a large field of view of 12.5 degrees 7.06 degrees while the 19201080 full HD OLED display ensures your viewing experience. The 18650 Li-ion battery lasts up to 6 hours max depending on usage, ever worry about insufficient power during a hunting trip. Elevate your vision with the DR Series!
| Manufacturer: | Guide USA |
| Sensor Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Magnification: | 2.1 - 16.8 x |
| Battery Type: | 18650 |
| Length: | 8.58 in |
| Width: | 2.59 in |
| Height: | 3.46 in |
| Weight: | 565 g |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Display Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Exit Pupil: | 48 mm |
| Field of View, Angle: | 12.52 - 7.06 degrees |
| Operating Temperature: | -30 - 50 Celsius |
| Battery Life: | 6 hours |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Battery Quantity: | 1 |