Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Fenix Lights LD Series LD25 Flashlight has been discontinued by Fenix and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Fenix Lights LD Series LD25 Flashlight
The Fenix Lights LD Series LD25 Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Fenix Lights LD Series LD25 Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Fenix LD25 Flashlight FLD25 was designed for extreme environments. The LD25 Portable Flashlight from Fenix offers a neutral-white LED with better penetration power and color rendering for better adaption to various conditions. The Fenix Lights LD25 can throw a high intensity beam for a far distance due to its highly efficient reflector. The high-quality plastic grip on this Fenix flashlight provides slip resistance and is durable even in freezing conditions. The Fenix LD25 Outdoor Flashlight also has a digitally-regulated circuit for extended runtimes off just two AA batteries.
Specifications for LD Series Fenix LD25 Flashlight:
| Light Emitter: | CREE XP-G R4 Neutral-white LED |
| Max Output: | 180 lumens |
| Runtime: | 2hrs |
| Power: | 2x AA batteries |
| Length: | 164mm |
| Diameter: | 25.4mm |
| Weight: | 75.5g (without batteries) |
| Impact resistance: | 1.5m |
| Waterproof: | IPX-8, 2 meters |
Features of Fenix 180 Lumens LD25 Flashlight:
- Four modes of output:
-
- High: 180 lumens, 2 hours
- Low: 45 lumens, 11 hours
- Rescue Mode (SOS)
- Camping Mode
- Tactical forward-clicky tailcap switch
- Reverse-polarity protection
- Current-regulated output
- Aircraft-grade type-III hard-anodized aluminum
- Waterproof to IPX-8 standard (2 meters)
- Drop-resistant for 1.5 meters
Package Contents:
- Fenix LD25 Flashlight F.LD25
- Holster
- 3 spare O-rings
- Spare rubber switch boot



























































