Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 1800 lumens
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium-ion Rechargeable
- Package Type:
- Box
- Condition:
- New
Code: SQ-FL-STR0121-66210
MPN: 66210
UPC: 80926662100
Buy Together and Save
Product Info for Streamlight MegaStream USB Rechargeable 1800 Lumens Flashlight
The Streamlight MegaStream USB Rechargeable 1800 Lumens Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 42% Off!![]()
Purchase your new Streamlight MegaStream USB Rechargeable 1800 Lumens Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The MegaStream USB is a bright 5 inch aluminum flashlight that fits in the palm of your hand and doesn't compromise on brightness. This personal light was made to travel with its pocket clip for convenience and a USB rechargeable port built right into the light, so you'll always have a beam when you need it.
Specifications for Streamlight MegaStream USB Rechargeable 1800 Lumens Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Light Output: | 1800 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 2 - 13 hours |
| Beam Distance: | 322 m |
| Lens Material: | Unbreakable Polycarbonate |
| Length: | 5.3 in |
| Weight: | 5.3 oz |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium-ion Rechargeable |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Streamlight MegaStream USB Rechargeable 1800 Lumens Flashlight
- 1,800 lumens, 26,000 candela in a compact 5 inch design
- High, medium and low modes
- Low mode for extended run time up to 13 hours
- Tail cap switch for momentary or constant on operation
- Clip it to your pocket or hat
- To charge the light, slide the head cover back to expose the USB-C port; charges in 5 hours
- IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes; 2m impact resistance tested
Package Contents:
- Streamlight MegaStream USB Rechargeable 1800 Lumens Flashlight
- Li-Ion Battery
- Pocket Clip
- Holster
- USB-C Cord