Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 2000 lumens
- Charger Type:
- Rechargeable
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Condition:
- New
Code: SQ-FL-2LEFL-89000
MPN: 89000
UPC: 080926890008
Product Info for Streamlight ProTac 2.0 LED Flashlights
The Streamlight ProTac 2.0 LED Flashlights is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 41% Off!![]()
Purchase your new Streamlight ProTac 2.0 LED Flashlights from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The high-performance ProTac 2.0 produces 2,000 lumens without sacrificing run time. Powered by the new SL-B50 battery pack that charges inside or outside of the light using a USB-C cord.
Specifications for Streamlight ProTac 2.0 LED Flashlights:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Hunting |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 2000 lumens |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Charger Type: | Rechargeable |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 261 m |
| Bezel Type: | Standard |
| Length: | 6.1 in |
| Weight: | 8.25 oz |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Condition: | New |
Features of Streamlight ProTac 2.0 LED Flashlights
- 2,000 lumens
- Uses one (1) Streamlight SL-B50 protected Li-Ion USB-rechargeable battery pack
- One-handed operation of momentary, variable intensity, or strobe mode
- TEN-TAP programming allows for selection of three different operating programs
Package Contents:
- Streamlight ProTac 2.0 LED Flashlights
