Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- CT Custom BDC .223/5.56
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 15.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: CT-RS-0101240-01-01240
MPN: 01-01240
UPC: 810048570287
Product Info for Crimson Trace Hardline 3-9x 40mm Rifle Scope
The Crimson Trace Hardline 3-9x 40mm Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 60% Off!![]()
Purchase your new Crimson Trace Hardline 3-9x 40mm Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Crimson Trace Hardline optics are designed with the tactical and target shooter in mind and have been purposefully built from the ground up. The line features aerospace grade 1 and 30mm tubes that are designed to handle abuse. The line offers generous eye relief to get back on target quickly. They are fully multi-coated, nitrogen purged, waterproof, and ready for whatever elements they encounter. All Crimson Trace scopes are covered under the LIFETIME protection guaranteed warranty and backed by our award-winning customer service team.
Specifications for Crimson Trace Hardline 3-9x 40mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Crimson Trace |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | CT Custom BDC .223/5.56 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 11.5 - 33.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 15.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aerospace Grade Aluminum |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Lens Diameter: | 40 mm |
| Application: | Tactical |
Features of Crimson Trace Hardline 3-9x 40mm Rifle Scope
- Exceptional Glass Quality and Light Transmission
- Quick spring-loaded zero reset exposed turrets
- Designed with the Tactical Shooter In Mind
- Configures with Trace Ballistic Calculator to get the precise bullet drops for your ammunition and atmospheric conditions
- Exposed Turrets
Package Contents:
- Crimson Trace Hardline 3-9x 40mm Rifle Scope
- User Guide
- Retcile User Guide
- Lifetime Warranty