Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Night Vision Generation:
- 3
- Image Intensifier Tube:
- 3NL1
- Image Intensifier Color:
- Green Phosphor
- System/Lens Resolution:
- 64 - 72 lp/mm
- Condition:
- New
- Battery Quantity:
- 1
Code: AG2-NVR-AGMMRCOS-16CO2123203011
MPN: 16CO2123253011
Product Info for AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems
The AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts $396.00 Off!![]()
Purchase your new AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Compact and lightweight, the AGM Global Vision Anaconda-Micro Tc50 is the thermal imaging accessory you need. These Riflescopes from the innovators at AGM Global Vision feature rapid conversion from daylight to nighttime conditions. With Wi-Fi data transmission, the AGM Comanche-22 NL3 Medium Range Night Vision can capture your most spectacular of moments. Wateproof and shockproof, this aftermarket accessory can take a beating. Get up to 8X magnification with the sleek and stylish AGM Clip-On Night Vision System.
Specifications for AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Magnification: | 1 x |
| Eye Relief: | 45 mm |
| Battery Type: | AA, CR123A |
| Length: | 3.5 in |
| Width: | 7.4 in |
| Height: | 4.1 in |
| Weight: | 1.65 lb |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 108 mm |
| Focus Range: | 10 m to Infinity |
| Finish: | Matte |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Image Intensifier Tube: | 3NL1 |
| Image Intensifier Color: | Green Phosphor |
| System/Lens Resolution: | 64 - 72 lp/mm |
| Exit Pupil: | 22 mm |
| Field of View, Angle: | 12 degrees |
| Optical Coating: | Coated |
| Operating Temperature: | -40 - 122 Fahrenheit |
| Battery Life: | 60 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Condition: | New |
| Battery Quantity: | 1 |
| Mount Type: | Weaver |
| Magnification Type: | Fixed |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Model Generation: | 3 |
Features of AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems
- Simple, quick conversion of daytime scopes to NVDs
- Mounts in front of any daytime scope, no re-zeroing required
- Powered by a single Alkaline 1.5 V AA or 3 V CR123A Lithium battery
- Bright-light cut-off system
- Quick-release mount
- Limited two-year warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems
- Packing Box
- Operators Manual
- Quick-Release Mount
- Battery Adapter
- CR123A Battery
- Wireless Remote Control
- Picatinny Adapter for Wireless Remote Control
- Light Suppressor for Day Scope
- Light Suppressor 1
- Light Suppressor 2
- Light Suppressor 3
- Carrying Case