Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Gray Aluminum
- Color:
- Gray
Code: 21T-KN-STAT116GRY-PKT-SJ-GRY
MPN: PKT-SJ-GRY
UPC: 810054321316
Product Info for StatGear Pocket Samurai Folder 2.00 in Stainless Steel Folding Knife
The StatGear Pocket Samurai Folder 2.00 in Stainless Steel Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 22% Off!![]()
Purchase your new StatGear Pocket Samurai Folder 2.00 in Stainless Steel Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
2.75" (6.99cm) closed. 2" (5.08cm) black finish 440C stainless tanto blade. Gray aluminum handle. Keyring. Slip joint. Weighs only 1 ounce. Boxed.
Specifications for StatGear Pocket Samurai Folder 2.00 in Stainless Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | StatGear |
| Blade Length: | 2 in |
| Closed Length: | 2.75 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Pocket Knife |
| Handle Color: | Gray Aluminum |
| Weight: | 0.12 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Gray |
Package Contents:
- StatGear Pocket Samurai Folder Gray