Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.71 in
- Blade Material:
- M390 Steel
- Serrated:
- Partial
- Blade Finish:
- Black
- Handle Color:
- Tan
Code: MCT-KN-MRCT191-169RL-2FLGTTA
MPN: 169RL-2FLGTTA
UPC: 841768164623
Product Info for Microtech Stitch - Ram-Lok S/E Fluted G-10 Partial Serrated 3.71in Folding Knife
The Microtech Stitch - Ram-Lok S/E Fluted G-10 Partial Serrated 3.71in Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Microtech Stitch - Ram-Lok S/E Fluted G-10 Partial Serrated 3.71in Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Stitch RAM-LOK is a manual take on their classic Borka Blades collaboration. Designed to be both stylish and utilitarian, the Stitch RAM-LOK features a RAM-LOK Bar Lock, their Iconic X Button, Standard Torx Hardware, a titanium backspacer, and a G10 or carbon fiber handle. Complete with a Stitch-style blade, this manual folder makes a great addition to any everyday carry or collection.
Specifications for Microtech Stitch - Ram-Lok S/E Fluted G-10 Partial Serrated 3.71in Folding Knife:
| Manufacturer: | Microtech |
| Blade Length: | 3.71 in |
| Blade Material: | M390 Steel |
| Serrated: | Partial |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8.55 in |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Thickness: | 0.16 in |
| Handle Color: | Tan |
Package Contents:
- Microtech Stitch - Ram-Lok S/E Fluted G-10 Partial Serrated 3.71in Folding Knife