Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Paul Chen Tori Elite Katana is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Knives, Swords yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Paul Chen Tori Elite Katana
The Paul Chen Tori Elite Katana is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Paul Chen Tori Elite Katana from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Paul Chen Tori Elite Katana is a piece that combines elegance and functionality. This sword manufactured by the experts at Paul Chen features a furniture and a powder-steel forged and folded blade with a brown leather over black rayskin wrapped handle. The Paul Chen Tori Flying Crane Katana offers maximum cutting power in heavy targets with a flying crane themed tsuba and fittings.
Specifications for Paul Chen Tori Elite Katana:
| Overall: | 40 |
| Blade Length: | 28 |
| Handle Length: | 11 |
| Weight: | 2lb 7oz |
| Point of Balance: | 5" |
| Width at Guard: | 1.34" |
| Width at Tip: | 1.03" |
| Thickness at Guard: | .25" |
| Thickness at Tip: | .16" |
| Sori: | 3/4" |
Features of Paul Chen Tori Elite Forged & Folded Katana:
- Forged and folded K120C powder steel blade
- Elite blade geometry
- Great hada and hamon
- Flying crane themed tsuba and fittings
- Kabuto themed menuki
- Brown leather over black rayskin wrapped handle
- Brown textured wood saya with partial black rattan wrap
- Excellent cutting sword
Package Contents:
- Paul Chen Tori Flying Crane Katana