Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 21 in
- Blade Material:
- Steel
- Overall Length:
- 32.5 in
Code: 180-SJ-PC2126
MPN: SH2126
UPC: 000000041409
Product Info for Paul Chen Banshee Sword
The Paul Chen Banshee Sword is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 29% Off!![]()
Purchase your new Paul Chen Banshee Sword from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Slash through the jungle with ease using the Paul Chen Banshee Carbon Steel Blade Sword. This sword manufactured by the experts at Paul Chen features a high-carbon blade that is heat treated for optimum shock absorption and edge retention, and the spiral-wrapped black leather grip. The Paul Chen Banshee Sword w/ Spiral Leather Grip comes with a wooden scabbard and side rings designed to allow a number of carrying options.
Specifications for Paul Chen Banshee Carbon Steel Blade Sword:
| Overall: | 32 1/2 |
| Blade Length: | 21 |
| Handle Length: | 11 1/2 |
| Weight: | 1lb 10oz |
| Point of Balance: | 4" |
| Width at Guard: | 1.2" |
| Width at Tip: | 1.4" |
| Thickness at Guard: | .28" |
| Thickness at Tip: | .21" |
Features of Paul Chen Banshee Sword w/ Spiral Leather Grip:
- High carbon steel blade
- Heat treated for optimum shock absorption
- Spiral wrapped black leather grip
- Equipped with a high retention locking mechanism for safety
- Black matte wooden scabbard with side rings
- Extremely strong and very quick
- A cutting sword first and last
- Balance is slightly weight forward for slashing through jungle growth
- Excellent handling qualities
- Sharpened
- Fully functional
Package Contents:
- Paul Chen Banshee Sword