Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 29.75 in
- Blade Material:
- Steel
- Overall Length:
- 42 in
Code: 180-SJ-PC5001
MPN: SH5001
UPC: 000000041485
Product Info for Paul Chen Wind & Thunder Katana
The Paul Chen Wind & Thunder Katana is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 34% Off!![]()
Purchase your new Paul Chen Wind & Thunder Katana from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Even Zeus has nothing on the Paul Chen Wind and Thunder Katana. This sword manufactured by the experts at Paul Chen features a heavier and thicker blade with traditional furniture and fittings. The Paul Chen Wind & Thunder Hand Forged Katana is designed specifically for those who need a sword to meet the demands of heavy target cutting and an excellent choice for batto-jutsu practitioners.
Specifications for Paul Chen Wind & Thunder Hand Forged Katana:
| Overall: | 42 |
| Blade Length: | 29 1/2 |
| Handle Length: | 11 3/4 |
| Weight: | 3lb 5oz |
| Point of Balance: | 7 |
| Width at Guard: | 1.37" |
| Width at Tip: | 1.18" |
| Thickness at Guard: | .35" |
| Thickness at Tip: | .3" |
| Sori: | 3/4" |
Features of Paul Chen Wind & Thunder Tameshigiri Katana:
- Hand forged high carbon steel blade
- Thick profile
- Differentially tempered
- Black iron tsuba with Raiden motif
- Black iron fuchi and kashira features Tomoe
- Japanese cotton and rayskin wrapped tsuka
- Black lacquered wood saya with black sageo
- Excellent tameshigiri sword
- Fully functional
Package Contents:
- Paul Chen Wind & Thunder Katana