Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Paul Chen Tinker Bastard Sword, 42 3/4in is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Knives, Swords yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Paul Chen Tinker Bastard Sword, 42 3/4in
The Paul Chen Tinker Bastard Sword, 42 3/4in is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Paul Chen Tinker Bastard Sword, 42 3/4in from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Paul Chen Tinker Bastard Sword is a sword that commands attention and respect. The Paul Chen Sword is based on the Oakeshott Type XVIIIA and is designed so that it will perform identically in the hand, offering the possibility of sparring and cutting with swords that feel and respond in exactly the same way. The sharp blade is produced in two slightly different versions - this version is diamond-sectioned throughout its length Wheel-type pommels of the Paul Chen Tinker Bastard Sword w/ Scabbard are sized to provide a grip for the second hand when required, and the straight tapering cross provides excellent hand protection.
Specifications for Paul Chen Tori XL Katana:
| Overall: | 40 1/2 |
| Blade Length: | 28 1/2 |
| Handle Length: | 11 |
| Weight: | 2lb 11oz |
| Point of Balance: | 5" |
| Width at Guard: | 1.44" |
| Width at Tip: | 1.12" |
| Thickness at Guard: | .24" |
| Thickness at Tip: | .13" |
| Sori: | 3/4" |
Features of Paul Chen Katana:
- Forged and folded K120C powder steel blade
- XL blade geometry
- Great hada and hamon
- Flying crane themed tsuba and fittings
- Kabuto themed menuki
- Brown leather over black rayskin wrapped handle
- Brown textured wood saya with partial black rattan wrap
- Excellent cutting sword
Package Contents:
- Paul Chen Tinker Bastard Sword, 42 3/4in