Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Paul Chen Practical XL Katana is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Knives, Swords yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Paul Chen Practical XL Katana
The Paul Chen Practical XL Katana is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Paul Chen Practical XL Katana from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Paul Chen Practical XL Light Katana gives you maximum cutting power in heavy targets. This sword manufactured by the experts at Paul Chen features blades that are forged in 1566 steel and differentially hardened in the traditional manner, producing an edge hardness of HRC60 and spine hardness of HRC40. The Paul Chen Practical XL Light 1566 Carbon Steel Blade Katana is designed for multiple cuts in normal targets and comes with a removable handle that is tightly wrapped in the traditional style with imitation leather that provides a long lasting positive grip for years of tameshigiri practice to come.
Specifications for Paul Chen Practical XL Katana:
| Overall: | 40 1/2 |
| Blade Length: | 28 1/2 |
| Handle Length: | 11" |
| Weight: | 2lb 11oz |
| Point of Balance: | 5" |
| Width at Guard: | 1.43" |
| Width at Tip: | 1.08" |
| Thickness at Guard: | .26" |
| Thickness at Tip: | .15" |
| Sori: | 3/4" |
Features of Paul Chen Practical XL 1566 Carbon Steel Blade Katana:
- 1566 high carbon steel blade
- HRC 60-40
- No bo-hi
- Practical tsuba
- Imitation leather wrapped handle
- Black lacquered saya
- Built for heavy cutting and tameshigiri
Package Contents:
- Paul Chen Practical XL Katana w/ Imitation Leather Handle