Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Paul Chen Practical Plus XL Katana is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Knives, Swords yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Paul Chen Practical Plus XL Katana
The Paul Chen Practical Plus XL Katana is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Paul Chen Practical Plus XL Katana from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
For maximum cutting power to cut through heavy targets, choose the Paul Chen Practical Plus XL Katana. This sword manufactured by the experts at Paul Chen features fittings that are decorated in a Japanese Dogwood motif with dragon menuki, and the handsome iron Tsuba features a "sunburst" design with a brass habaki. The Paul Chen Practical Plus XL Carbon Steel Blade Katana is double-pegged for safety and quality that is unparalleled.
Specifications for Paul Chen Practical Plus XL Carbon Steel Blade Katana:
| Overall: | 40 1/2 |
| Blade Length: | 28 1/2 |
| Handle Length: | 11 |
| Weight: | 2lb 11oz |
| Point of Balance: | 5 1/2" |
| Width at Guard: | 1.42" |
| Width at Tip: | 1.10" |
| Thickness at Guard: | .26" |
| Thickness at Tip: | .18" |
| Sori: | 3/4" |
Features of Paul Chen Hanwei Practical Plus XL Sunburst Katana:
- High carbon steel blade
- Differentially tempered
- HRC 60-40
- No bo-hi
- Sunburst tsuba
- Tightly woven cotton tsuka ito
- Textured black finished saya
- Built for heavy cutting and tameshigiri
Package Contents:
- Paul Chen Practical Plus XL Katana