Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Paul Chen Hand-and-a-Half Sword is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Knives, Swords yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Paul Chen Hand-and-a-Half Sword
The Paul Chen Hand-and-a-Half Sword is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Paul Chen Hand-and-a-Half Sword from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Paul Chen Hand-and-a-Half Sword is an excellent replica of Albrecht II of Austria during medieval times. This sword from Paul Chen features a flattened diamond-section blade and cruciform hilt with the Lion Rampant emblem of the Habsburg dynasty is engraved in the pommel, while the Passau Running Wolf guild mark and a marigold makers mark appear on the blade fuller. The Paul Chen Hand-and-a-Half Forged Steel Sword represents the pinnacle of beauty and balance.
Specifications for Paul Chen Hand-and-a-Half Sword w/ Leather Handle:
| Overall: | 44 1/2 |
| Blade Length: | 34 3/4 |
| Handle Length: | 10 |
| Weight: | 3lb 4oz |
| Point of Balance: | 5 1/2" |
| Point of Harmonics: | 21 1/2" |
| Width at Guard: | 2" |
| Width at Tip: | .9" |
| Thickness at Guard: | .24" |
| Thickness at Tip: | .20" |
Features of Paul Chen Hand-and-a-Half Forged Steel Sword:
- Forged high carbon steel blade
- Fully sharpened
- Excellent handling and balance
- Lion Rampant steel pommel
- Blade is engraved with the Passau "running wolf" mark and marigold makers mark
- Scabbard and handle are cord wrapped and then covered in top grade leather
- Scabbard has steel throat and chape
- This is a fully functional sword
Package Contents:
- Paul Chen Hand-and-a-Half Replica Sword