Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035 has been discontinued by Maglite and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035
The Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
MAGLITE ML25IT 3-Cell C Xenon Flashlight
Specifications for Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035:
| Color: | Red |
| Type: | Mid Size |
| Lumens: | 63 lm |
| Beam Distance: | 222 Meters |
| Run Time High: | 3 hours 15 min |
| Batteries: | Not included |
| Battery Quantity: | 3 |
| Weight With Batteries: | 14.4 oz |
| Water-Resistant: | Yes - IPX4 |
| Drop Resistance: | N/A m |
| Technology: | Incandescent |
| Length: | 8.6" |
| Barrel Diameter: | 1.2" |
| Head Diameter: | 1.7" |
| Battery Type: | C Cell Alkaline |
| Power Management: | No |
| Rechargeable: | No |
| Peak Beam Intensity: | 12435cd |
Features of Maglite 3C Cell , Red, Display Box ML25IT-3035:
- Sleek Compact Design
- Simple Twist Head (On/Off ? Focus/Spot-to-Flood)
- Rugged Machined Aluminum Construction
- Hands-Free Candle Mode
- Weather Resistant Seals
- Diamond Knurl Design
Package Contents:
- Maglite 3-Cell C Display Box,Red ML25IT-3035



























































