Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- C-Cell
- Included Accessories:
- Standard
Code: MG-FL-ML25IT-3015
MPN: ML25IT-3015
UPC: 038739860565
Product Info for Maglite 3-Cell C Display Box,Black ML25IT-3015
The Maglite 3-Cell C Display Box,Black ML25IT-3015 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 11% Off!![]()
Purchase your new Maglite 3-Cell C Display Box,Black ML25IT-3015 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
MAGLITE ML25IT 3-Cell C Xenon Flashlight
Specifications for Maglite 3-Cell C Display Box,Black ML25IT-3015:
| Color: | Black |
| Type: | Mid Size |
| Lumens: | 63 lm |
| Beam Distance: | 222 Meters |
| Run Time High: | 3 hours 15 min |
| Batteries: | Not included |
| Battery Quantity: | 3 |
| Weight With Batteries: | 14.4 oz |
| Water-Resistant: | Yes - IPX4 |
| Drop Resistance: | N/A m |
| Technology: | Incandescent |
| Length: | 8.6" |
| Barrel Diameter: | 1.2" |
| Head Diameter: | 1.7" |
| Battery Type: | C Cell Alkaline |
| Power Management: | No |
| Rechargeable: | No |
| Peak Beam Intensity: | 12435cd |
Features of Maglite 3C Cell , Black, Display Box ML25IT-3015:
- Sleek Compact Design
- Simple Twist Head (On/Off ? Focus/Spot-to-Flood)
- Rugged Machined Aluminum Construction
- Hands-Free Candle Mode
- Weather Resistant Seals
- Diamond Knurl Design
Package Contents:
- Maglite 3-Cell C Display Box,Black ML25IT-3015