Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115 has been discontinued by Maglite and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115
The Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
MAGLITE ML25IT 2-Cell C Xenon Flashlight
Specifications for Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115:
| Color: | Blue |
| Type: | Mid Size |
| Lumens: | 30 lm |
| Beam Distance: | 163 Meters |
| Run Time High: | 3 hours 30 min |
| Batteries: | Not included |
| Battery Quantity: | 2 |
| Weight With Batteries: | 11.2 oz. |
| Water-Resistant: | Yes - IPX4 |
| Drop Resistance: | N/A m |
| Technology: | Incandescent |
| Length: | 6.632" |
| Barrel Diameter: | 1.2" |
| Head Diameter: | 1.7" |
| Battery Type: | C Cell Alkaline |
| Power Management: | No |
| Rechargeable: | No |
| Peak Beam Intensity: | 6616cd |
Features of Maglite 2C Cell , Blue, Display Box ML25IT-2115:
- Simple Twist Head (On/Off ? Focus/Spot-to-Flood)
- Rugged Machined Aluminum Construction
- Hands-Free Candle Mode
- Weather Resistant Seals
- Diamond Knurl Design
- Focusing Beam-Turn Head Further to Adjust From SPOT to FLOOD
- Sleek Compact Design
Package Contents:
- Maglite 2-Cell C Display Box,Blue ML25IT-2115



























































