Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
LockState Mechanical Dial Fire Proof Safe has been discontinued by Lockstate and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Storage, Safes, Gun Storage, Gun Safes, Fireproof Safes, Gun Safes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for LockState Mechanical Dial Fire Proof Safe
The LockState Mechanical Dial Fire Proof Safe is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new LockState Mechanical Dial Fire Proof Safe from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
LockState Dial Fireproof Safe LS-30J offers heavy duty protection for your assets. The Mechanical Dial Fire Proof Safe LS30-J from Lockstate is ideal for your home, condo or office. Lockstate Fireproof Safe LS-30J is a fire resistant safe that can protect your documents, jewelry, cash, guns or any of your other valuables in temperatures up to 1850° F for one hour. This mechanical dial safe is sure to protect your precious possessions from burglary and theft. This Lockstate Safe also comes with an override key to ensure you will never be locked out.
Specifications for Lock State Dial Fireproof Safe LS30J:
| Lock: | (1) 1in locking bolt and (1) 1in stationary bolt - 5/8" width |
| Lock Type: | Mechanical dial lock with Handle latch |
| External Dimensions: | 11.81H x 16.54W x 14.17D inches |
| Internal Dimensions: | 7.09H x 11.81W x 8.86D inches |
| Wall thickness: | 2.5in |
| Door thickness: | 3.25in |
| Fire Resistant: | Yes |
| Tamper Proofing: | No |
| Combination Change: | No |
| User Codes: | No |
| Combination: | 4 - 2 digit code |
| Key: | (2) override keys included |
| Power Supply: | No |
| Weight: | 62 lbs |
| Color: | Gray |
| Warranty: | 1 year |
Features of LockState Mechanical Dial Safe LS30-J:
- Protect your valuables and documents from fire and burglary
- Fire resistant for 1 hour
- Both moving and stationary locking bolts
- Two override keys included
- One year warranty
- One pre-drilled hole centered on bottom for mounting
Package Contents:
- Lock State Dial Fireproof Safe LS-30J
- (2) Override Keys