Tap Tap to Zoom
Product Info for SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow Case
The SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts Up to 18% Off!![]()
Purchase your new SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The 3i-3613-BXB has been designed specifically to fit the Ravin R9, R10, R15, R20, and R20 Sniper Edition crossbows, as well as the TenPoint Shadow NXT and Stealth NXT models. Featuring watertight, dustproof, military-grade construction, this iSeries case was built to meet all the demands and specifications of the US Military, and is the perfect solution to protect your valuable crossbow investment. Indeed, SKB Cases was recently named as the official case and gun protector of the US Olympic Shooting Team in recognition of SKB's superior quality, craftsmanship, and gear protection.
Specifications for SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow Case:
| Manufacturer: | SKB Cases |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polyethylene |
| Width: | 17 in |
| Depth/Thickness: | 13.5 in |
| Weight: | 29.45 lb |
| Internal Length: | 36 in |
| Interior Width: | 13.5 in |
| Internal Depth/Thickness: | 12 in |
| Length: | 39 in |
Features of SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow Case
- Waterproof
- Dustproof
- Crushproof Guarantee for life
Package Contents:
- SKB Cases Series 3613-12 Ultimate Crossbow Case