Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately LockState LS-60DH Electronic 1-Hour Fireproof Safe is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Storage, Safes, Gun Storage, Gun Safes, Gun Safes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for LockState LS-60DH Electronic 1-Hour Fireproof Safe
The LockState LS-60DH Electronic 1-Hour Fireproof Safe is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new LockState LS-60DH Electronic 1-Hour Fireproof Safe from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The LockState LS-60DH One Hour Fireproof Electronic Security Safe 60DH protects valuables from damages caused by fire or extreme heat. This Fire Safe from Lockstate is equipped with 4 massive live-locking bolts and two stationary deadbolts that have been designed to not only keep your valuables safe from fire, but safe from intruders as well. The Lock State One Hour 60DH Fire Safe is made with two stationary deadbolts that lodge into the body of the safe to prevent the door from being removed even if the hinges are compromised. This Lock State Security Safe can be secured to the floor for added security, thanks to the pre-drilled holes in the bottom of the safe. The Lockstate LS60DH Fireproof Electronic Safe has a sleek electronic lock with a large LED screen that allows for quick and easy access to your belongings.
Specifications for Lock State Fire Safe LS60DH - 1 Hour Fireproof Rating:
| External Dimensions: | 23 11/16in H x 18 7/8in W x 18 7/8in D (20 1/4in D w/ hinges) |
| Internal Dimensions: | 13 11/16in H x 13 1/8in W x 12 1/4in D |
| Cubic Feet: | 1.5 |
| Weight: | 185 lbs |
| Door: | 2 7/8in Overall Thickness |
| Body: | 2 1/2in Overall Thickness |
| Locking Bolts: | Four 5/8in x 1 1/8in Thick |
| Inner Drawer Dimensions: | 3 1/8in H x 12 1/4in W x 9 11/16in D |
| Mounting Holes: | One Pre-Drilled Hole (Bottom Of Safe) |
Features of LockState One Hour Fireproof Electronic Floor Safe LS-60DH:
- 1 Keyed Inner Drawer
- Solid steel construction
- One hour fire rating - tested at temperatures of up to
- 1100° F
- Overall body thickness 2 1/2in and overall door thickness of 2 7/8in
- Large, easy to read illuminated LED screen on electronic keypad
- Interior drawer with separate key lock for smaller item (10" x 12" x 3")
- External battery pack provided in case batteries fail
- 2 key overrides provided in case of electronic failure or electronic lock out
- Heavy duty steel hinges
- 4 solid steel action locking bolts and 2 solid steel interlocking stationary bolts to prevent the door from being removed even if hinges are cut through
Package Contents:
- LockState LS-60DH One Hour Fireproof Electronic Security Safe 60DH
- Mounting Hardware