Tap Tap to Zoom
- Color:
- Navy/Navy
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 37.125 in
- Height:
- 12.75 in
- Depth/Thickness:
- 4.25 in
Code: NGR-GB-HRTSCC-1653LR-5038
MPN: 1653LR/5038
UPC: 819129012395
Product Info for Negrini O/U High Rib Trap/Sporting Combo Shotgun Case
The Negrini O/U High Rib Trap/Sporting Combo Shotgun Case is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts $20.00 Off!![]()
Purchase your new Negrini O/U High Rib Trap/Sporting Combo Shotgun Case from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Negrini 1653LR/5038 shotgun hard case is perfect for any high rib O/U trap or sporting shotgun with two barrels up to 36,5in. The trap/sporting combo shotgun case features a padded luxury interior with separate compartments for your stock and receiver, barrels, forend and accessories. The high rib barrels sit vertical in the gun case with the forend off. There is extra room for larger stocks with raised combs. This gun case is perfect for air travel, car, club and home.
Specifications for Negrini O/U High Rib Trap/Sporting Combo Shotgun Case:
| Manufacturer: | Negrini |
| Color: | Navy/Navy |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | ABS |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 37.125 in |
| Height: | 12.75 in |
| Depth/Thickness: | 4.25 in |
| Overall Length: | 37.125 in |
Features of Negrini O/U High Rib Trap/Sporting Combo Shotgun Case:
- LR Luxury rubber trim
- Fits Wenig
- Pro-Soft and Stock Lock custom stocks
Package Contents:
- Negrini O/U High Rib Trap/Sporting Combo Shotgun Case