Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Levenhuk Wise PLUS 8x42 Monocular is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Monoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Levenhuk Wise PLUS 8x42 Monocular
The Levenhuk Wise PLUS 8x42 Monocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Levenhuk Wise PLUS 8x42 Monocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Redefine your viewing experience and explore the outdoors in a whole new way when you're looking through the Levenhuk Wise PLUS 8x42 Waterproof Monocular. Compact enough to fit easily in your pocket, these Monoculars from Levenhuk feature a durable rubberized armor with a nitrogen filled and waterproof design for use in all weather conditions. A wide field of view makes the Levenhuk Wise PLUS 8x42 Rubberized Monocular ideal for panoramic field observations while also allowing you to quickly zero in on your target. Fully multi-coated optics ensure that you get the best light transmission in all lighting conditions with the Levenhuk Wise PLUS 8x42 Lightweight Monocular.
Specifications for Levenhuk Wise PLUS 8x42 Secure Monocular:
| Magnification: | 8x |
| Optics material: | BaK-4 glass |
| Optics coating: | Fully multi-coated |
| Objective lens diameter (aperture): | 42mm |
| Exit pupil diameter: | 5.2mm |
| Eye relief: | 18mm |
| Resolution threshold: | 7 arcseconds |
| Field of view: | 6.3° |
| Field of view: | 110 m/1000 m (330 yds/1000 ft) |
| Close focus: | 4m (13.1ft) |
| Eyepiece diopter adjustment: | ±4 diopters |
| Operating temperature range: | -15 to +60 °C (+5 to +140°F) |
| Dimensions: | 160 x 51mm (6.3 x 2in) |
| Weight: | .68lbs (309g) |
Features of Levenhuk Wise PLUS 8x42 Rugged Monocular:
- Lifetime Warranty
- Easy and fast identification of target objects
- Fully multi-coated optics
- Wide field of view for panoramic observations
- Completely waterproof
- Compact enough to fit in your pocket
- Nitrogen gas filled
- Reliable rubber armor shell provides secure grip and protects against mechanical shock
- Ergonomic, removable soft rubber eyecup cuts outside glare
- Detachable and adjustable strap
Package Contents:
- Levenhuk Wise PLUS 8x42 Ergonomic Monocular
- Objective lens cap
- Cleaning wipe
- Strap
- Pouch
- Gift box
- User guide and lifetime warranty