Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 10 mm
- Eye Relief:
- 16 mm
- Exit Pupil:
- 2 - 4 mm
- Field of View, Linear:
- 300 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 5.7 degrees
- Weight:
- 0.8 oz
- Condition:
- New
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Straight
- Close Focus:
- 13.1 ft
- Length:
- 2.3 - 4.7 in
- Finish:
- Black
- Fabric/Material:
- Polycarbonate
Code: ZS-M5-522010-522010-0000-000
MPN: 522010-0000-000
UPC: 740035853058
Product Info for Zeiss T MiniQuick 5x10mm Monocular
The Zeiss T MiniQuick 5x10mm Monocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 25% Off!![]()
Purchase your new Zeiss T MiniQuick 5x10mm Monocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Zeiss 5x10 T MiniQuick Monocular weighs in a less than one ounce and boasts high quality Zeiss optics for clarity and brightness. The MiniQuick is "pen-sized" for ultimate user convenience. An incredible gift idea for those who appreciate clever engineering, the 5x10 T MiniQuick is a fun example of Zeiss performance in a nimble package. No bigger or heavier than a fountain pen-clips to shirt pockets-it rewards the viewer with an impressive field-of-view, with or without eyeglasses. Available with an optional pouch, the MiniQuick Monoculars doubles as a magnifier; just look through the objective end.
Specifications for Zeiss T MiniQuick 5x10mm Monocular:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 5 x |
| Objective Lens Diameter: | 10 mm |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 2 - 4 mm |
| Field of View, Linear: | 300 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.7 degrees |
| Optical Coating: | Achromatic refractor |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Straight |
| Body Only: | No |
| Minimum Focus Distance: | 13.1 ft |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 13.1 ft |
| Water Resistance Level: | Yes |
| Length: | 2.3 - 4.7 in |
| Weight: | 0.8 oz |
| Finish: | Black |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Zeiss 5x10 T MiniQuick Monocular
- Available in grey with a pocket clip.
- Ideal for travelers, scientists, patrons of the arts, peace officers, outdoor adventurers, or anyone who needs discreet optics at their fingertips.
Package Contents:
- Zeiss T MiniQuick 5x10mm Monocular