Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue
- Condition:
- New
Code: 67-M5-HSEM1-36520
MPN: 36520
UPC: 5054492365203
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x42mm Monocular
The Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x42mm Monocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices $19.01 Off!![]()
Purchase your new Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x42mm Monocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Hawke's System H5 optics provide crisp, clear and bright images with enhanced light transmission. ED glass is utilized to reduce color finging. Fully multi-coated lenses provide high resolution images. Effortless focusing and impressive field of view. Advanced BAK-4 roof prisms. Lightweight.
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x42mm Monocular:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Blue |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Field of View, Linear: | 393 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Eye Relief: | 0.7 in |
| Weight: | 14.3 oz |
| Condition: | New |
| Close Focus: | 6.5 ft |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x42mm Monocular
- 7x magnification
- perfect for marine applications
- Extra-low dispersion (ED) glass
- Fully multi-coated lenses
- Phase corrected BAK-4 prisms
- Waterproof and fog proof
- Precision focus control
- Twist-up eyepieces
- Stay-on lens covers
- Protective carry case.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x42mm Monocular
- Floating Wrist Strap
- Standard Wrist Strap
- Protective Carry
- Storage Case
- Soft Carry Pouch
- Lens Cloth w/ Holder
- Carry Case Strap
- Stay-on Lens Objective Covers
- Ocular Lens Covers