Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.63 in
- Overall Length:
- 8.63 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- 5Cr15MoV
- Serrated:
- Non-Serrated
- Handle Material:
- Rubber
- Blade Finish:
- Plain
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Textured
- Sheath Material:
- Nylon
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
Code: GB-KN1-MOMENT-GE31-002197
MPN: 31-002197
Product Info for Gerber Moment 8.63in Fixed Blade Knife w/ Guthook
The Gerber Moment 8.63in Fixed Blade Knife w/ Guthook is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals $2.01 Off!![]()
Purchase your new Gerber Moment 8.63in Fixed Blade Knife w/ Guthook from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Gerber Moment, Guthook Fixed Blade Pocket Knife has been designed using some of the best possible materials available today. This Knife designed by the expert knifesmiths at Gerber, features two fixed blade knives. The small fixed blade can be used for finer details like capping and cutting along the leg bones. The large fixed blade Guthook knife can be use for larger cuts. They both fit securely in a padded style sheath for easy to pack and easy to see tool arrangement. Blade lengths are 3.63 in. and 3.25 in. Overall lengths are 8.63 in. and 7.13 in. For a great way to have the best knife you've ever owned, choose the Gerber Moment Guthook Blade Knife.
Specifications for Gerber Moment 8.63in Fixed Blade Knife w/ Guthook:
| Manufacturer: | Gerber |
| Blade Length: | 3.63 in |
| Overall Length: | 8.63 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | 5Cr15MoV |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Rubber |
| Blade Finish: | Plain |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Textured |
| Sheath Material: | Nylon |
| Weight: | 7.2 oz |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Hand: | Ambidextrous |
Package Contents:
- Gerber Moment, Guthook Fixed Blade Knife