Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.7 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Reverse Tanto
- Blade Finish:
- Black Oxide
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Urban Blue
Code: GB-KN-GB-31-004073-31-004073
MPN: 31-004073
UPC: 136581645122
Product Info for Gerber Pledge Knife
The Gerber Pledge Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals $3.46 Off!![]()
Purchase your new Gerber Pledge Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Pledge offers a custom fit in a small but mighty profile. The Pledge's thumbstud and pocket clip are both reversible, allowing you to customize to suit your personal carry preference. Features a unique and modern full panel reverse tanto blade. The blade is finished with a black oxide bead blast for added corrosion resistance. Liner lock guarantees safe operation and secure stowage in pocket.
Specifications for Gerber Pledge Knife:
| Manufacturer: | Gerber |
| Blade Length: | 3.7 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8.2 in |
| Blade Shape: | Reverse Tanto |
| Blade Finish: | Black Oxide |
| Lock Type: | Liner Lock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Urban Blue |
| Weight: | 2.9 oz |
| Opening Method: | Thumb Stud |
| Quantity: | 1 |
Features of Gerber Pledge Knife
- Compact and slender construction
- Custom axle
- Full panel reverse tanto blade
- Reversible thumb stud
- Reversible pocket clip
- Textured grip
Package Contents:
- Gerber Pledge Knife