Tap Tap to Zoom
Product Info for Gerber Armbar Slim Drive Folding Knife w/Extension Bit Driver
The Gerber Armbar Slim Drive Folding Knife w/Extension Bit Driver is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts Up to $2.66 Off!![]()
Purchase your new Gerber Armbar Slim Drive Folding Knife w/Extension Bit Driver from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Whether your day takes you to the office, the trails, or simply to the backyard, it's nice to know you can do more while carrying less. Taking cues from the original Armbar design, the Armbar Slim cuts the bulk and delivers only the tools you need in an ultra-compact footprint. Take the training wheels off your pocket tool with a design that's built for real work.
Specifications for Gerber Armbar Slim Drive Folding Knife w/Extension Bit Driver:
| Manufacturer: | Gerber |
| Blade Length: | 2.5 in |
| Closed Length: | 3.8 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.75 in |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 2.1 oz |
| Quantity: | 1 |
Features of Gerber Armbar Slim Drive Folding Knife w/Extension Bit Driver
- 2in extension bit driver to get to those hard to reach spots.
- Full 2.5in plain edge blade that can be accessed with one hand.
- Large tool tabs and access points for fumble free operation with only your thumb.
- When the work is done, you're ready with a bottle opener close at hand.
Package Contents:
- Gerber Armbar Slim Drive Folding Knife w/Extension Bit Driver