Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Fraser Optics Stedi-eye Monolite Marine 14x40mm Monocular has been discontinued by Fraser Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Monoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Fraser Optics Stedi-eye Monolite Marine 14x40mm Monocular
The Fraser Optics Stedi-eye Monolite Marine 14x40mm Monocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Fraser Optics Stedi-eye Monolite Marine 14x40mm Monocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
For every vessel in any body of water, the Fraser Optics Mariner Series 14x40mm Gyro-Stabilized Monolite Monocular delivers the clear advantage. This military grade, lightweight Monocular from the experts at Fraser Optics is the world's only gyro-stabilized monocular and removes up to 98% of image motion caused by hand or platform movement. The Fraser-Optics Monolite 14x40mm Monocular is engineered using Fraser Optics' STEDI-EYE® Technology. Safety and performance should never be sacrificed; this Fraser Optics Monocular delivers proven, tested performance that you can trust. , the Fraser Optics Marine 14x40mm Monocular has been designed to outlast the competition.
Specifications for Fraser Optics Marine Series Gyro Stabilized Handheld 14x40mm Monocular:
| Magnification: | 14x |
| Objective diameter: | 40mm |
| Exit pupil: | 3mm |
| Field of view (74m @ 1,000m): | 4.3° |
| Resolution (day): | 4.3 Arc seconds |
| Stabilization freedom: | ±8° |
| Focus adjustment: | ±4 diopters |
| Scan rate: | 8°/sec |
| Power (internal): | (1) CR-123 battery |
| Length: | 8.25" |
| Width: | 5.125" |
| Height: | 2.675" |
| Weight (day): | 2.0 lbs (0.9kg) |
Features of Fraser-Optics 14x40mm Marine Stedi-Eye Monocular:
- Advanced gyro-stabilization system
- Up to 98% reduction of image motion
- Fully multi-coated MgFI optics for
- enhanced light transmission
- Wide field of view
- Scan rate (8°/sec)
- 100% sealed, buoyant, submersible and waterproof
- Shockproof and ruggedized for extreme conditions
- No-slip neoprene cover for added comfort and grip
- Built-in regulator for external power; continuous operation for 8 hours on
- one CR-123 battery
- Two-year warranty
Package Contents:
- Fraser Optics Mariner Series 14x40mm Gyro-Stabilized Monolite Monocular
- Handstrap
- Microfiber Sleeve
- (2) CR123 Batteries
- Anti-Fog Kit