Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Multiple
- Illumination Color:
- Green, Red
- Included Accessories:
- Battery, Battery/Lens caps
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: VP-RD-SRDS-FF26031
MPN: FF26031
UPC: 812495023989
Product Info for Firefield Agility 1x30mm Shotgun Dot Sight
The Firefield Agility 1x30mm Shotgun Dot Sight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Firefield Agility 1x30mm Shotgun Dot Sight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Ideal for target shooting and hunting of all kinds, the parallax-corrected Agility 1x30 Red Dot Sight is designed specifically for use on shotguns. A perfect close-range sight for quick target acquisition, the Firefield Agility features a shotgun mount compatible with Remington 870, 1100, and 1187 models. These Red Dot Sights feature multiple reticle options and the choice of red or green reticle illumination that allow ultimate shooter preference for different shooting scenarios. Lightweight and extremely durable, the Agility only weighs 10.8 oz. with mount and provides IPX5 weatherproof, shockproof, and fog proof protection. 12-440 hours of operating life is achieved using 1 CR2032 battery. The Agility utilizes flip-up lens caps to protect the glass when not in use.
Specifications for Firefield Agility 1x30mm Shotgun Dot Sight:
| Manufacturer: | Firefield |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte Black |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | Multiple |
| Illumination Color: | Green, Red |
| Brightness Settings: | 5 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | 20 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | AR Red |
| Battery Type: | CR2032 |
| Operating Temperature: | 0 - 120 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | IPX-5 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 4.64 in |
| Width: | 2.44 in |
| Height: | 4.52 in |
| Weight: | 10.8 oz |
| Included Accessories: | Battery/Lens caps, Battery |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | AR Red |
| Brightness Index: | 5 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Gun Type: | Automatic Shotgun |
| Voltage: | 3 volts |
| Fit: | 1x30 shotgun |
| W/E Travel at 100 Yds: | 120 MOA |
| Objective Aperture: | 30 mm |
Features of Firefield Agility 1x30mm Shotgun Dot Sight:
- Flip up caps
- Red and green reticle illumination
- Multiple reticles
- Works with semiauto and pump action Remington 70/1100/1187
- Parallax corrected optical system
- Durable, lightweight aluminum construction
Package Contents:
- Firefield Agility 1x30mm Shotgun Dot Sight