Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Benchmade 162-1 Bushcrafter Fixed Blade Knife w/ Sheath has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Benchmade 162-1 Bushcrafter Fixed Blade Knife w/ Sheath
The Benchmade 162-1 Bushcrafter Fixed Blade Knife w/ Sheath is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Benchmade 162-1 Bushcrafter Fixed Blade Knife w/ Sheath from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Benchmade Bushcrafter Fixed Blade Knife w/ Pressure Fit Kydex Sheath was designed to be a great way to make sure you have the means to handle all of your cutting tasks with ease.
Specifications for Benchmade 162-1 Bushcrafter Fixed Blade Knife w/ Sheath:
| Blade Length: | 4.43" |
| Blade Thickness: | 0.164" |
| Handle Thickness: | 0.920" |
| Blade Material: | S30V Stainless Steel |
| Blade Hardness: | 58-60HRC |
| Blade Style: | High Ground Drop-Point |
| Weight: | 7.72oz. |
| Pocket Clip: | No Clip; Sheath Included |
| Lock Mechanism: | Fixed |
| Overall Length: | 9.20" |
| Closed Length: | 0.00" |
| Sheath Material: | Pressure Fit Kydex |
| Class: | Blue |
Package Contents:
- Benchmade 162-1 Bushcrafter Fixed Blade Knife
- Sheath
Features of Benchmade 162-1 Bushcrafter Fixed Blade Knife w/ Sheath:
- Pressure Fit Kydex sheath included
- High ground drop-point blade with polished finish
- Hand-blended and contoured sand G10 pressed with titanium tubing
- Brushed full-grain buckskin leather sheath with D-ring and flint rod loop and retention strap


























































