Tap Tap to Zoom
New Product
- Blade Length:
- 9.05 in
- Overall Length:
- 13.94 in
- Blade Shape:
- Trailing Point
- Blade Material:
- CPM MagnaCut Stainless Steel
- Handle Material:
- Santoprene
- Blade Finish:
- Stonewash
- Handle Color:
- Depth Blue
- Condition:
- New
- Sheath Material:
- Injection Molded Plastic
Code: 79-KN1-FIS3FB9-18020
MPN: 18020
UPC: 610953207908
Product Info for Benchmade Fishcrafter, 9.05 in in Fixed Blade Knife
The Benchmade Fishcrafter, 9.05 in in Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Benchmade Fishcrafter, 9.05 in in Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
When youre ready to process the days catch, the Fishcrafter is your go-to for small to medium sized fish. The Fishcrafter a razor-sharp SelectEdge trailing point blade made of CPM-MagnaCut steel thats thinner profiled with medium flex that balances both corrosion resistance and durability. Whether its filleting, deboning, or cleaning, the Fishcrafter performs with precision and ease. The Sonar Gray molded sheath has two slits on either side for an alternative mounting option, and a small hole at the tip for draining excess water and protecting the blade between use.
Specifications for Benchmade Fishcrafter, 9.05 in in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 9.05 in |
| Overall Length: | 13.94 in |
| Blade Shape: | Trailing Point |
| Blade Material: | CPM MagnaCut Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Santoprene |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Handle Color: | Depth Blue |
| Blade Thickness: | 0.09 in |
| Condition: | New |
| Sheath Material: | Injection Molded Plastic |
| Weight: | 3.7 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
Features of Benchmade Fishcrafter, 9.05 in in Fixed Blade Knife
- Glass Breaker: No
- Lanyard Hole: Yes
- MOLLE Compatible: No
Package Contents:
- Benchmade Fishcrafter, 9.05 in in Fixed Blade Knife