Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.22 in
- Overall Length:
- 6.25 in
- Blade Shape:
- Spear Point
- Blade Material:
- 440C Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Included Accessories:
- Sheath
- Handle Material:
- 440C
- Blade Finish:
- Black Cerakote
- Handle Color:
- Black
- Sheath Material:
- Injection Molded Plastic
Code: 79-KN1-SOCP65-177BK
MPN: 177BK
UPC: 610953203580
Product Info for Benchmade Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife
The Benchmade Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Benchmade Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Born in the line of duty, designed for the daily grind. The 177BK Mini SOCP delivers peace of mind in a slim, concealable platform. Whether it's a morning jog or late night commute, know that we've always got your back.
Specifications for Benchmade Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 2.22 in |
| Overall Length: | 6.25 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Blade Material: | 440C Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Tactical |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | 440C |
| Blade Finish: | Black Cerakote |
| Handle Color: | Black |
| Blade Thickness: | 0.175 in |
| Sheath Material: | Injection Molded Plastic |
| Weight: | 3 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Thickness: | 0.18 in |
| Blade Type: | Single Edge |
Features of Benchmade Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife
- MOLLE Compatible
- Sheath Weight - 0.92oz
Package Contents:
- Benchmade Mini SOCP 2.22in Fixed Blade Knife
- Sheath