Tap Tap to Zoom
Product Info for Athlon Optics Ares ETR GEN2 UHD 15-60x56mm 30mm Tube Rifle Scope, SFP
Built to function as the perfect riflescope, the Athlon Optics Ares ETR GEN2 UHD 15-60x56mm 30mm Tube Rifle Scope, SFP is great for circumstances in which a high quality riflescope is the key to success. Produced using exceptionally dependable materials, these Riflescopes through the optics professionals at Athlon Optics can provide a great deal of efficient and reliable service. Athlon Optics has been in the weapon scope business for a very long time, and the Athlon Optics Ares ETR GEN2 UHD 15-60x56mm 30mm Tube Rifle Scope, SFP certainly is the final result of their determined initiatives to make sure that you will have a heavy duty and efficient scope on your gun. Right here at OpticsForYou, it really is our purpose to be sure that you depart with the ideal rifle scope to meet your needs, and the Athlon Optics Ares ETR GEN2 UHD 15-60x56mm 30mm Tube Rifle Scope, SFP is but one that we're happy to provide. For an incredible solution to guarantee that you own the most beneficial riflescope for your particular needs, choose the Athlon Optics Ares ETR GEN2 UHD 15-60x56mm 30mm Tube Rifle Scope, SFP.![]()
Specifications for Athlon Optics Ares ETR GEN2 UHD 15-60x56mm 30mm Tube Rifle Scope, SFP:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 15 - 60 x |
| Reticle: | ABLR3 IR MOA Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 38.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Condition: | Factory DEMO |
Features of Athlon Optics Ares ETR GEN2 UHD 15-60x56mm 30mm Tube Rifle Scope, SFP
- Argon Purged
- High Precision Erector System
- Aircraft Grade Aluminum Tube
- Side Parallax Adjustment
- Illuminated Glass Reticles
- Exposed Turrets
- Locking Windage
- Waterproof
- UHD Glass
- Advanced fully multi-coated
- XPL Coating
- Precision Zero Stop System
Package Contents:
- Athlon Optics Ares ETR GEN2 UHD 15-60x56mm 30mm Tube Rifle Scope, SFP