Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- APLR13 IR Reticle
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 27.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
Code: 28W-RS-AAR4S-212014
MPN: 212014
UPC: 813869023567
Product Info for Athlon Optics Ares BTR GEN3 HD 2.5-15x50 30mm Tube Rifle Scope, FFP
The Athlon Optics Ares BTR GEN3 HD 2.5-15x50 30mm Tube Rifle Scope, FFP was built to be the ideal scope for anybody needing an outstanding advancement for their firearm. These Riflescopes from the optical professionals at Athlon Optics are made using the robust and long lasting components that you have come to anticipate from this amazing organization. For a stretch of time, Athlon Optics has been in the enterprise of developing top of the line rifle scopes, and the Athlon Optics Ares BTR GEN3 HD 2.5-15x50 30mm Tube Rifle Scope, FFP is the verification of their dedication to giving you the most beneficial equipment for your sighting specifications. One of our main goals at OpticsForYou is to make sure you leave with the very best scope for your requirements, and the Athlon Optics Ares BTR GEN3 HD 2.5-15x50 30mm Tube Rifle Scope, FFP is amongst the many scopes that we are delighted to showcase. If you are searching for the best riflescope to fulfill your shooting needs, then select the Athlon Optics Ares BTR GEN3 HD 2.5-15x50 30mm Tube Rifle Scope, FFP.![]()
Specifications for Athlon Optics Ares BTR GEN3 HD 2.5-15x50 30mm Tube Rifle Scope, FFP:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Reticle: | APLR13 IR Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Field of View, Linear: | 41.8 - 6.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
Features of Athlon Optics Ares BTR GEN3 HD 2.5-15x50 30mm Tube Rifle Scope, FFP
- Argon Purged
- High Precision Erector System
- Aircraft Grade Aluminum Tube
- Side Parallax Adjustment
- Illuminated Glass Reticles
- Exposed Turrets
- Locking Windage
- Waterproof
- UHD Glass
- Advanced fully multi-coated
- XPL Coating
- Precision Zero Stop System
Package Contents:
- Athlon Optics Ares BTR GEN3 HD 2.5-15x50 30mm Tube Rifle Scope, FFP
- Throw Lever
- Sunshade
- Flipcap