Tap Tap to Zoom
- Height:
- 2.5 in
- Color:
- Black
Code: 5FK-RDM-JIUVF38-FALCV13X
MPN: FALCV13X
UPC: 736283219890
Product Info for Tacticon Armament Falcon V1 3x30mm Red Dot Magnifier
The Tacticon Armament Falcon V1 3x30mm Red Dot Magnifier is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 31% Off!![]()
Purchase your new Tacticon Armament Falcon V1 3x30mm Red Dot Magnifier from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Red Dot Sights will only take you so far. Falcon V1 Magnifier will take you 3x closer. The Tacticon flip to side magnifier has taken no short cuts in the process and has been engineered with German glass to give you the best optic we could possibly deliver for a price that costs a third of what our nearest competitor offers. This red dot magnifier gives you an image that is 3x closer but also pairs with our Predator V1, V2, and V3. Creating a product with eye relief is important, thats why Tacticon have designed it to give the user 3in of eye relief.
Specifications for Tacticon Armament Falcon V1 3x30mm Red Dot Magnifier:
| Manufacturer: | Tacticon Armament |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Length: | 4.25 in |
| Weight: | 10.7 oz |
| Field of View, Linear: | 38.2 ft at 100 yds |
| Width: | 2.125 in |
| Height: | 2.5 in |
| Color: | Black |
Features of Tacticon Armament Falcon V1 3x30mm Red Dot Magnifier
- High-quality multi-coated 30mm lenses
- German glass
- 3x magnification
- A broad field of view at 38.2ft. / 100yds.
- Flip-to-side mount
- O-ring sealed weatherproof aluminum housing
- 3mm removable shim
Package Contents:
- Tacticon Armament Falcon V1 3x30mm Red Dot Magnifier
- Falcon V1 3x Magnifier
- Shim
- Flip-to-Side Mount
- Micro Fiber Cloth
- Large Mounting Screws (for shim)
- Small Mounting Screws